چگونه مانند یک کاربر حرفه ای کامپیوتر عمل کنیم.

در همین راستا سایت استوک سرا قصد دارد تا کارهایی که هر کاربر کامپیوتر باید بداند را به شما معرفی نماید، پس با ما همراه باشید.

 ____________________________________________________________________________________________________________
A – یک نسخه پشتیبان (بک آپ) از سیستمخود تهیه کنید:
همه ما می دانیم که باید یک نسخه پشتیبان از کامپیوتر خود تهیه کنید، اما معمولا این امر جز آن دسته از کارهاست که به آینده موکول می کنید. راه اندازی یک نسخه پشتیبان فقط چند دقیقه کوتاه طول می کشد، بنابراین همین الان آن را انجام دهید و این کار را به فردا نیندازید. زمانی که شما به نسخه پشتیبان نیاز دارید، اگر به طور اتفاقی نسخه پشتیبان تهیه کرده باشید، حتما از انجام این کار پشیمان نخواهید شد. اگر فقط برای یک درایو خارجی نسخه پشتیبان تهیه کنید، در این صورت فقط می توانید از ابزارهای ساده که برای کامپیوتر شما ساخته شده اند مثل مانند نسخه پشتیبان گیری ویندوز و یا ماشین زمان شرکت اَپِل استفاده کنید. با این حال نسخه پشتیبان تنها زمانی به کار می آید و کامپیوتر شما را ایمن نگه می دارد که کامپیوتر شما با مشکل مواجه شده باشد. اگر خانه شما در یک آتش سوزی از بین برود و یا تمامی وسایل شما به سرقت برود و یا هر نوع فاجعه دیگر(خدای نکرده) برای شما اتفاق بیوفتد، شما تمامی اسناد مهم، عکس های خانوادگی و سایر فایل های مهم را برای همیشه از دست خواهید داد. بنابراین، توصیه می کنیم با استفاده از یک سرویس مانند کرش پلن، از کامپیوتر خود بطور آنلاین، نسخه پشتیبان تهیه کنید. به این ترتیب، اطلاعات پاک شده شما، بدون توجه به جایی که شما هستید می تواند بازیابی شود و حتی اگر هر اتفاقی برای سخت افزار شما بیفتد، آن اطلاعات ایمن خواهد ماند.

B- همه چیز را با میانبرها سریع تر انجام دهید:
یک نکته مهم در مورد کامپیوترها این است که آنها می توانند بسیاری از مسائل را بسیار سریع تر از یک انسان انجام دهند. وقتی که در وب سایت دنبال یک کلمه خاص هستید، به جای اینکه دکمه اسکن را بزنید، می توانید دکمه ctrl+F را بزنید و کلمه ی مورد نظر خود را تایپ کنید. میانبرهای زیادی مانند این وجود دارد، مثلا اگر دکمه ctrl+S را بزنید، بلافاصله فایلی را که بر روی آن در حال کار هستید ذخیره می کند، دکمه ctrl+P از آن صفحه پرینت می گیرد و دکمه ctrl+T یه تب (صفحه) جدید در مرورگر اینترنت شما باز می کند. در اولین نگاه ممکن است این میانبرها سخت تر از آن چیزی که هستند به نظر رسند، اما پس از یک یا دو بار استفاده از یک کلید میانبر، تعجب خواهید کرد که چرا تا کنون شما هر کاری را با ماوس انجام داده اید. این چند کلید میانبر ما را چک کنید، قطعا یادگیری آنها برای شما مفید خواهد بود.

C- از خود در برابر ویروس ها دفاع کنید:
کاربران ویندوز، مدت هاست که با مشکلات وجود ویروس ها و بد افزار ها مواجه هستند، اما جالب است بدانید که مقابله با این مشکلات نسبتا آسان است. در آغاز ما توصیه می کنیم که با تفاوت بین ویروس ها، تروجان ها و دیگر تهدیدات برای کامپیوتر و ماهیت مخرب آنها آشنا شوید. سپس یک یا چند برنامه ی آنتی ویروس رایگان و مناسب برای محافظت از کامپیوتر خود نصب کنید (پیشنهاد ما آنتی ویروس ایوست می باشد، اما از طرفی آنتی ویروس بیت دیفندر نسبتا آپشن های ایمن تری دارد و ممکن است برای شما کسل کننده نشود). لازم به ذکر است که می توانید برای گوشی های تحت سیستم اندروید خود نیز آنتی ویروس مناسبی را انتخاب و نصب کنید. ناگفته نماند که بهترین راه برای مصون ماندن در برابر ویروس ها استفاده از حس ششم است. به عنوان مثال لینک های مشکوک را باز نکنید، برنامه هایی که منبع آنها نامعتبر می باشد را نصب نکنید و اگر تبلیغات اینترنتی ویندوز به شما هشدار دهد که سیستم شما آلوده شده است، مطمئن شوید که در واقع آنتی ویروس شما آلوده بودن یک وب سایت مشکوک را تایید می کند.

D- یک فایل بین دو کامپیوتر را بلافاصله به اشتراک بگذارید:
فرض کنید شما فایل هایی دارید که می خواهید برای دوست خود که در کنار شما نشسته است، ارسال کنید اما فلش درایوی همراه شما نیست. خب چاره کار چیست؟ می توانید حدس بزنید؟ انتقال یک فایل بین دو کامپیوتر از طریق شبکه وایرلس (یا سیمی) بسیار آسان است و تفاوتی ندارد که این تبادل اطلاعات بین شما و یک نفر و یا بین چندین کامپیوتر باشد. در اینجا راه های جالبی برای به اشتراک گذاشتن فایل ها بین یک کامپیوتر با یک کامپیوتر در نزدیکی آن وجود دارد، اما اگر می خواهید اطلاعات بین چندین کامپیوتر را در خانه خود به اشتراک بگذارید، ویژگی های هوم پیج ویندوز عالی است و گزینه ی خوبی می باشد. البته نا گفته نماند که برای این کار برنامه دراپ باکس نیز به کار می آید.

E- تبادل نظر های دزدیده شده یا گم شده ی خود را به راحتی پیدا کنید:
شما ممکن است به دلیل سهل انگاری گاهی تلفن، لپ تاپ و یا دیگر فن آوری خود را در جای نامناسبی قرار داده باشید و مورد سرقت قرار گیرند، بنابراین برخی از تدابیر امنیتی را راه اندازی کنید. کاربران آیفون می توانند برنامه ی “آیفون من را پیدا کن” و کاربران اندروید می توانند برنامه ی “مدیریت دستگاه اندروید” را فعال کنند که این برنامه ها اجازه می دهند تا شما گوشی و لپ تاپ خود را ردیابی کنید اگر آنها را گم کنید و یا مورد سرقت قرار گیرند. البته می توانید از یک برنامه ی با ویژگی بهتر مثل “پِرِی” استفاده کنید که تقریبا می تواند هر لپ تاپ یا اسمارت فون گم شده یا به سرقت رفته را ردیابی کند و حتی می تواند یک عکس از فرد مضنونی که گوشی شما را دزدیده تهیه کند. اگر شما یک دوربین گم کردید، خدمات کمرا تریس (ردیابی دوربین) می تواند به شما کمک کند که آن را پیدا کنید و البته اولین قدم امنیتی این است که از وسایل خود با دقت مراقبت کنید و مطمئن شوید که تمام وسایل شخصی شما به دست افراد سود جو نیوفتد و تا حد ممکن بر روی گوشی یا لپ تاپ خود رمز عبور بگذارید.

F- اطلاعات شخصی خود را ایمن نگه دارید:
متاسفانه اینترنت همیشه محل ایمنی نیست، بدین معنی که همیشه همه می بایست اطلاعات شخصی خود را سالم نگه دارند و از آن محافظت کنید. اطمینان حاصل کنید که شما با استفاده از کلمات عبور قوی، حذف اطلاعات شخصی اعم از عکس ها و فایل های دیگر مهم از به سرقت رفتن آنها جلوگیری کنید. هرگز از شبکه های عمومی فای باز بدون حفاظت استفاده نکنید. ایمن نگه داشتن اطلاعات شخصی شما راحت تر از آن است که به نظر می رسد، با انجام کارهای ذکر شده قطعا متعجب خواهید شد که ایمن نگه داشتن سیستم شما چندان هم سخت نبود.

G- کامپیوتر خود را از وجود فایل های غیر ضروری و هرزنامه ها پاک کنید:
تا به حال به این فکر کرده اید که وجود ابزارهای یاهو در مرورگر شما چه مزیتی دارد؟ و یا هرزنامه های و برنامه های هرز چه تاثیری بر روی سیستم شما دارد؟ کراپ وار یک مشکل بسیار بزرگ در دنیای ویندوز است، اما این بدین معنی نیست که شما دست روی دست گذاشته و با آن مقابله نکنید. با دانش کافی در مورد آن و استفاده از برنامه و ابزار مناسب می توانید همواره از شر آنها خلاص شوید. برنامه هایی که تاثیر نامطلوب بر ویندوز شما دارند را حذف کنید و ترفندهایی را یاد بگیرید که از نصب برنامه های جانبی غیر ضروری جلوگیری کند. با این کار شما سیستم خود را ایمن تر و سریع تر نگه می دارید و نحوه مقابله با هرزنامه ها رو یاد می گیرید.
و…

قبل از آنکه از شر هارد دیسک خود راحت شوید اطلاعات آنرا به طور کامل پاک کنید.

از آنجایی که کامپیوتر شما فورا تمامی فایل های حذف شده را نابود نمی کند از اینرو نمی توانید هارد دیسک خود را قبل از فروش یا تعویض، صرفا فرمت کنید، زیرا شخص دیگری می تواند این امکان را داشته باشد تا ازابزارهای بازیابی جهت بازیابی اطلاعات حساس و مهم شما استفاده کند. به همین جهت انواع متنوعی از ابزارها وجود دارند که اطلاعات را به طور کامل از درایوها پاک می کنند. یک نسخه از این دست نرم افزار ها Darik’s Boot and Nuke است.

روی حالت Admin با کامپیوتر کارنکنید.

بسیاری از کاربران کامپیوتر، مخصوصا کاربران ویندوز XP عادت دارند که کارهای روزمره خوذ را در حالت PC’s administrator account انجام دهند، انجام این امر شما را از مشکلات آزار دهنده ورود و خروج و هنگام تغییر یا نصب برنامه نجات می دهد. اما همپنین باعث می شود تا سیستم شما در برابر ویروس ها و کرم های اینترنتی بسیار آسیب پذیر باشد. پس سعی کنید این کار را نکنید.

 تنظیمات برق را مدیریت کنید.

گر از لپتاپ استفاده می کنید، حتما می خواهید بدانید چگونه می توان تنظیمات برق را به شکلی تغییر داد که کامپیوتر شما شارژ باتری را هنگامی که به آن نیاز دارید به هدر ندهد.

زمانی که نیازبه سرعت عمل دارید، آهسته و کند نباشید و در زمان نامناسب و هنگامی که کامپیوتر روشن است پای آن چرت نزنید و نخوابید.

و…


نگهداری سخت افزاری

سخت افزار رایانه شامل قطعاتی از کامپیوتر است که ما آن را چشم می‌بینیم. مثلاً کیس رایانه و هر آنچه که درون آن است، همگی جزء سخت افزار رایانه محسوب می‌شوند. تا حدود زیادی، همۀ ما می‌دانیم برای نگهداری سخت افزاری رایانه باید چه کار کنیم.

اول از همه باید از رسیدن ضربه به آن جلوگیری کنیم. اگر کیس رایانه و همچنین نمایشگر در مکانی قرار دارند که احتمال سقوطش است، باید مکانش را عوض کنیم. خیلی از قطعات رایانه، مثل حافظۀ سخت، به ضربه حساس هستند. پس یک مکان بدون ارتعاش فیزیکی برای کامپیوتر نیاز است.

از نظر تمیزی هم باید از رایانه محافظت کنید. نباید بگذارید مایعات روی آن بریزد و در صورت ریختن مایعات روی سخت افزار رایانه، باید فوراً دستگاه را خاموش کنید و بگذارید تا کاملاً خشک شود. اگر مایعی که روی کامپیوتر ریخته است، جرم دارد، مثلاً چسبناک است، قبل از روشن کردن، باید آن را حتی به یک متخصص هم نشان دهید. تا از سوختن رایانه جلوگیری شود.

حتی خاکی که درون قطعات رایانۀ شما نشسته است، برای کامپیوتر مضر است. باید هر از چند گاهی درب کیس را باز کرده و آن غبار روبی کنید. این کار را معمولاً با فشار هوا انجام می‌دهند. فراموش نکیند زمانی که درب کیس را باز می‌کنید، حتماً رایانه خاموش باشد.

عمده موارد نگهداری سخت افزاری رایانه شامل موارد گفته شده بود که برای حفظ سلامتی رایانه، باید رعایت کنید.

نگهداری نرم افزاری

رایانۀ شما شامل نرم افزارهایی است که مهمترین آنها همان سیستم عاملی است که روی آن نصب است. مثلاً ویندوزی که روی رایانۀ شما نصب است، همان سیستم عامل رایانۀ شماست. مثل هر وسیلۀ دیگری که نیاز به مراقبت دارد، رایانۀ شما از نظر نرم افزاری هم نیاز به مراقبت دارد. رایانۀ یک وسیلۀ پویا است. زمانی که از آن استفاده می‌کنید، در حال ایجاد تغییراتی در آن هستید. علاوه بر آن، هر برنامه‌ای که روی آن نصب می‌کنید، یک سری تغییراتی را روی کامپیوتر شما ایجاد می‌کند که باید هم از آنها اطلاع داشته باشید و هم اصلاحشان نمایید.

نگهداری نرم افزاری عمدتاً به دو دسته تقسیم می‌شود:

  1. تمیزکاری رایانه از نظر حذف پرونده‌ها و اطلاعات بیهوده
  2. حفاظت رایانه از بدافزارها شامل ویروس‌ها و جاسوس افزارها

در مورد گزینۀ اول، شما باید در فاصله‌های زمانی خاصی مبادرت به خانه تکانی رایانه کنید. مثلاً نرم افزارهای اضافی را حذف کنید، با استفاده از نرم افزارهای بهینه سازی اقدام به حذف پرونده‌های اضافی کنید، سطل زبالۀ رایانه را خالی کنید و یا حتی رجیستری ویندوز را اصلاح نمایید. با انجام دادن این کارها خواهید دید که چقدر سرعت رایانۀ شما افزایش خواهد یافت. نرم افزارهایی برای انجام این کارها به صورت یکجا وجود دارند که آموزش‌های آنها را در بخش‌های دیگر خواهید یافت.

اما حفاظت رایانه از بدافزارها مقولۀ پیچیده‌ای است که معمولاً با نصب آنتی ویروس و دیوار آتش می‌توان در این زمینه هم کار مفیدی انجام داد. البته فقط نصب این گونه برنامه‌ها کافی نیست. باید بتوانید با آنها کار کنید و تنظیمات خاص خود را روی آنها اعمال نمایید. خیلی اوقات حتی باید رفتارهای خود را اصلاح کنید. مثلاً روی هر پیوندی کلیک نکنید و به سایت‌های مخرب قدم نگذارید. که با بالا بردن اطلاعات امنیتی خودتان می‌توانید قدرت تشخیص‌تان را بالا ببرید.

این گونه است که با انجام دادن کارهای بالا، می‌توانید یک رایانۀ سالم داشته باشید و بدون مشکل از آن استفاده کنید. امیدوارم مفید باشد.               =========estoksara.com =========